samuelozer8 samuelozer8
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

An Apple and an orange together cost $1.10. The apple cost $1 more than the orange.

How much does the orange cost?

Respuesta :

Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 02-03-2020

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

Let the apple be represented by A and the orange B

Apple and orange together cost $1.10

That’s A + B = $1.10

The apple cost $1 more than the orange .

That’s A = B + 1

We now have two equations

A + B = 1.10

A = B + 1

Substitute B + 1 for A in equation one

We have B + 1 + B = 1.10

B + B + 1 = 1.10

2B + 1 = 1.10

Subtract 1 from both sides of the equation

2B + 1 - 1 = 1.10 - 1

2B = 0.1

Divide both sides by 2

2B/2 = 0.1/2

B = 0.05

The orange cost $0.05

Answer Link

Otras preguntas

whats the y intercept of y= 1/2 log(x+1)-log(2x+10)
what is the cause to air pollution??? please help me!!!!
Which reaction is single replacement? (1) 2H2O2 --> 2H2O + O2 (2) 2H2 + O2 --> 2H2O (3) H2SO4 + Mg --> H2 + MgSO4 (4) HCl + KOH --> KCl + H2O
What is one promise you make when you become a United States citizen?
Before he was President, Eisenhower was a general. What war was he in?
What is one thing Benjamin Franklin is famous for?
Which term represents a type of nuclear reaction? (1) condensation (2) vaporization (3) single replacement (4) natural transmutation
What group of people was taken to America and sold as slaves?
Which class of organic compounds contains nitrogen? (I) aldehyde (2) alcohol (3) amine (4) ether
When must all men register for the Selective Service?