xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

1. What is the importance of economic interaction in our world?​
I am second in the first one, and at the end of the second one, shown in the visuals. What am I?
an electrically neutral atom consists of 15 neutrons, 13 electrons, and a number of protons. What is its mass number? A.13 B.15 C.28 D.30
Julie is about to ride a straight water slide. The length of the water slide itself is 20 meters. The splash pool at the end of the slide is 16 meters away from
At the end of the summer, lawn furniture selling at a market price of $482 is on sale for 20% off. What is the discount?
An adult wild mouse has 40 chromosomes. It will have how many chromosomes in its sperm cells. A mouse zygote will have how many chromosomes.
A poll indicates that ​% of a​ country's adults favor a ban on assault weapons. Suppose adults in a certain region are randomly surveyed and say they favor a ba
Please help me with my informative writing about an animal. The chosen animal is an orangutan! There is a picture of what is and stuff!
a bank teller. helps two customers omar makes a $15 withdrawal so he balance changes by -$15. jakes makes a $10 deposit so his balance changesby $10
Helppppppppppppppppppppp pleaseeeeee