alexc167 alexc167
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells turkey at 1 3/4 pounds for $8. What is the price per pound?

Respuesta :

vanessa1324 vanessa1324
  • 16-01-2020

Answer:It would be 22 cents

Step-by-step explanation: 1 3/4 divided by 8 equals 0.21875 and you have to round it by the nearest hundredths which is 0.22

Answer Link

Otras preguntas

Why are beneficial mutations essential for evolution to occur?
How do you write a word form for 4.293
How do you solve this problem 9a+10(6a-1)
find a whole number x in x/113 so that the ratio is a good estimate for pi
What is 100,203 in expanded form
Rename the number 4 thousand 7 hundreds = 47
What is the value of the digits 4 in the number 84,230
a middle school scored three field goals worth three points each and two touchdowns worth six points, where each touchdown also had an additional score of two p
Chemical equation of photosynthesis?
What is the greatest common factor of 142 and 148