stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Can you help me with this question?
what is the density of CO gas if 0.196 occupies a volume of 100 no
Which of the following is not true of the 1824 Presidential election? Andrew Jackson ran. William Crawford ran. Andrew Jackson won. John Quincy Adams ran.
Bowling cost $25 per game the bowling fans want to play more than one game of bowling write an expression to help you find the cost of bone more than one game
Under the weighted-average method for inventory costing, the cost per unit is determined by __________.
The nurse is assessing a client who has been sexually assaulted. which action of the nurse is most appropriate?
Use algebraic manipulation to find the minimum product-of-sums expression for the function f = (x1 + x3 + x4) · (x1 + x2 + x3) · (x1 + x2 + x3 + x4).
Which of the following best describes an atom A)protons and electrons grouped together in a Random pattern B) protons and electrons group together an alternat
pleasse help thank you and show all work
Which statement best describes the location of Southwest Asia?