inese
inese inese
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Besian bought 6 ice cream cakes for $48 dollars. Write an equation that represents the total cost, y, of x ice creams cakes.

Respuesta :

Eduard22sly
Eduard22sly Eduard22sly
  • 01-01-2020

Answer: y = 8x

Step-by-step explanation: please see attachment for explanation

Ver imagen Eduard22sly
Answer Link
arianajoaneily01
arianajoaneily01 arianajoaneily01
  • 18-12-2020

Answer:

y=8x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the nitrogen cycle is an example of a(n) _________ cycle
The dogs (bark, barks) at strangers.
Convert 1.9647 to a percent
(2 1/2) Divided By (-1 7/8) Show The Work Step By Step
4a+5=2+3.25a solve for a
Explain what information you would gather before you create your type ll diabetes informational brochure.
What are periods and how do they come in a women’s life
ABC is equal to DEF. what angle corresponds to angle B?
Which theory says that the moon formed from the dust produced by a collision between Earth and another large body? impact theory co-formation theory capture the
Which sentence reflects the theme of "Invictus" by William Ernest Henley? Sometimes giving up is the smartest choice. Each of us is responsible for our