Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Pretend you are in Guatemala. You had to call home. In Spanish, tell the steps you followed to make the phone call, using the past tense. Include as many detail
During what moon phase can a solar eclipse occur?
The cause and effect of breaking a egg
Will give brainliest. :) Which is NOT a restriction in the Death with Dignity Act? Culture of Life: Select the best answer from the choices provided. A. The pa
the total cost c a painter charges to paint a house depends on the number h of hours its takes to paint the house. this situation can be represented by the func
Write An equation in slope intercept form for the line passing through each pair of points (-1,3) and (2,-5)
Which colony was just south of Virginia
Taxes on house assessed at 64,000 are 1500 a year. If the assessment is raised to 85000 and tax rate did not change how much would taxes be
Where does oogenesis take place? in the seminiferous tubules in the ovaries in the uterus in the fallopian tubes
A wave travels at a constant speed. How does the frequency change if the wavelength is reduced by a factor of 3