mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Can u help me in this???​
Calculate [OH - ] given [H 3 O + ]=1.40x10 -5 M.
0.24 repeating as a fraction
what was a key reason that american colonists thought taxation by the british government was unfair
Can someone please help me with 44. And 45?
judy catches the 12:30 train from aberystwy
Pick a quote and explain how it relates to you: The habit of reading is one of the greatest resources of mankind; and we enjoy reading books that belong to us m
Explain Emerson's anecdote here in which he discusses tradition and doctrine with a friend. What is Emerson's point? (it isn't to suggest that he might be from
Grammatical name and function of “which has been in force since 1975”
Which of the following sentences is an example of the present tense? 1. The tennis match ended after three hours. 2. Khamis left his homework on the bus. 3. I