chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

Marcus and his classmates are discussing a novel in class. Which discussion observations most suggest that Marcus has prepared before presenting his point of vi
During which of these processes is oxygen consumed? when aerobic bacteria break down dead algae in a pond when forests are burned to clear land for farming
Which is a common characteristic of extrusive igneous rock? a. cools slowly c. contains small grains b. forms crystals d. contains large grains
Mrs. Travis rode her bike 17.8 miles the first week, 21.5 miles the second week, and 13.4 miles the third week. The rest of her mileage was in the final week of
How can I find the area of the blue place?
how would convert 1450000mg to scientific notation and what's the answer PLEASE ANSWER!!!
what does rita wonder in the novel of handmaids tale
explain why would have been good for states to preserve the right to rule themselves give three examples and explain why it would have been bad for the states t
Which sentence shows the correct use of a common homophone
In the first line of the story, waverly talks about "invisible strength." in the second paragraph, her mother tells her, "strongest wind cannot be seen." in you