marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

As rain mixes with chemicals such as sulfur dioxide in the air, acid rain is produced. This may result in (A) lowering the pH in ponds, thus limiting the surviv
The first and third digit of the five digit number h6h41 are the same. Given that the number is exacley divisible by 9, what is it sum of it's five digit number
how do 7.6 be written in word form
Do all parallelograms have diagonals that are lines of symmetry?
How do I solve a problem like this? m-4=2m
How are square roots related to the area of a square ?
$1.06 what is it rounded to the nearest cent
What is 0.03703704 as a fraction
What are four physical properties of an orange.
What times 57 equals 570