banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $21 plus an additional $0.11 for each minute of calls. Plan B costs $29 plus an additional $0.09 for each
If you have 8 package of salt.You tear two packages of salt.You pour two packages of salt in container.You use two packages of salt in dishes.now how many salt
the distance of a point P(x, y) from the origin O(0, 0) is given by OP=__​
what is a cubic unit cell ?​
Where do organisms acquire the oxygen necessary to carry out cellular respiration? A. It is removed from water. B. It is from the atmosphere. C. It is removed f
hi i know this is random but this actress looks like someone famous to me and i can't figure it out. the actress is kristan stewart but she looks like someone e
Given 4,7,10,13. Determine a rule to describe the general term, Tn.​
Why would someone choose a for-profit fitness center over a nonprofit center? For-profits have important social missions that deserve support. For-profits have
A gas station sells regular gas for $2.30 per gallon and premium gas for $3.00 a gallon. At the end of a business day 320 gallons of gas had been sold, and rece
Two numbers are in the ratio 2:3. If 3 is added to the numbers, the ratio changes to 3:4. Find the numbers.