makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line whose equation is y-4=5/2(x-2)?
The tone of a poem is the emotions a poem creates. author’s attitude about a subject. poem’s deeper meaning. structure of the stanzas.
Which property of math is the young student learning with the following equation? 3 x (4 + 7) = (3 x 4) + (3 x 7)
Discuss the character, Philip. What is he like? What kind of student is he? What things does he like/dislike? What interests him?
What term describes the difficulty of retrieving or recalling past personal history memories or past factual memories
According to the Thomas-Kilman Conflict Model, which style has the highest respect for mutual support
PLEASE HELP!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!
why is the answer to everything 42?
Write the vocabulary word that best completes the sentence or question. ¿Cual es otra palabra para decir "una llamada gratis'? can someone please help me ?
Which of the following are stages in the life cycle of a mosquito?tap the photo ​