Seudónimo Seudónimo
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!
A beauty salon buys bottles of gel for $4.50 and marks up the price by 40%. For what price do they sell each bottle?
[ $ ]

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 02-10-2019

Answer:

$6.30 each bottle

Step-by-step explanation:

What you do is you take $4.50 and times it by .40

4.50 x .40 = 1.80

1.80 + 4.50 = 6.30

$6.30 each bottle

Answer Link

Otras preguntas

Supply the missing reason(s) for the given proof
Which Asian country defeated Russia in war and gained control of Manchuria and Korea? A. Indochina B. Thailand C. Japan D. Taiwan
Overpopulation and high population growth rates in Asia will most likely have all of the following effects except __________.
What is a judgement based on observation and experiments called?
Supply the missing reason (s) for the given proof number 14
In which of the following scenarios would the Board of Governors be most likely to intervene? (5 points) Economic data for the year are released and require ana
Can some one please help me ? :(
Which best describe the tenets of the Bush Doctrine of the early 2000s? multilateralism, Realpolitik multilateralism, idealism unilateralism, Realpolitik unilat
a device that does work in an electrical circuit
what is 33:60 as a fracton