zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

What are greenhouse gases?
Is Charles David Waller in WW1
How do you simplify 8 to the -2 power
I am trying to find the magnitude of a resultant vector. Do i take inconsideration the negatives when i find the x & y components of the two vectors
500 reduced by 4 times my age is 232 .
How many grams of CO2 are produced by burning 8.32g of C4H10?
In what ways is the Holy Land an important site for all three monotheistic faiths?
Three times a number plus twice another is 10, while their sum is 10, Find the numbers
To transform a plant, scientists inject DNA into a plant leaf. TRUE OR FALSE?
a giraffe can run 32 miles per hour. what is this speed in feet per second