bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Let A = {people who have a smart phone} and B = {people who have a tablet}. Write a sentence describing what the set below represents. A ∩ B
Stuck on this it's Algebra 2 12x^{3} -3x^{2} =0
Why are refusal skills important during the teen years?
define organization?​
how would you classify 5/9
A =x+y/2, solve for y
bye math makes me cry
3.How does financial resource effect the development to a country​
What is the range of the function on the graph? all real numbers all real numbers less than or equal to –1 all real numbers less than or equal to 3 all real num
Mi prima Maite prepara su boda con mucha inteligencia. What manner adverb could you use to to describe the way Maite prepares her wedding? Maite prepara su boda