trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Describe these people using expressions with avoir.
What words in the following sentence/s should be said with expression in order to best convey mood and meaning? My dad is the worst driver. Can you believe that
Describe any five ways for caring and maintaining drawing instruments. (5 marks).​
6x-5 what is this answer to this question
Jackie robinson’s success in major league baseball encouraged white americans to:.
The price of an item has been reduced by 55% the original price was $35
Solve and make a table ( you may decide what the topic is and the value is.Algebra I) Q:You decide to go sign up for a credit card and make a big purchase. If y
Did Artist During the Renaissance Art Period become interested in making two dimensional art look three dimensional?1 *
i need some help on this one
You are playing the Integer Game. Here are the cards in your hand. 4 Integer Game cards. 4, negative 8, negative 3, and 2. a. What is the current value of your