jennyyessaian jennyyessaian
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Molly is making scarves. She bought 3 2/3 yards of fabric. Her total cost was $44. What was the cost per yard?

Respuesta :

DrAser
DrAser DrAser
  • 03-09-2019

Answer:

$ 12

Step-by-step explanation:

To simply know the method or requirement of a problem like that, just look at the units required (price/yard).

This means that there is a division needed. Divide the price by yards.

So

Price/Yards = 44 ÷ (3⅔) = 12 Dollars per Yard.

Answer Link

Otras preguntas

give the full electron configuration for barium
“All praise is due to ALLAH alone,Lord of all the worlds...THEE alone do we worship and THEE alone do we implore for health With which line from the Christian
Is steam a element compound, heterogeneous, mixture ,or solution?
Sandra scores 4 baskets in his first basketball game. She then scored the same number of baskets in each of her next 3 games. If Sandra made 19 baskets total, h
Imar got 8 Apples at the fair. His Sister Gave him 8 more how many apples does Imar Have altogether
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
Having a passion to explore and understand without misleading others or being misled exemplifies _____.
Choose the answer. Which is a clue to the main idea of the text? A. The first and last paragraphs B. the name of the main character C. the cultur
What problems did many plains farmers face during the late 1800s?
The mural in the art gallery is 7 meters tall. It’s 69 centimeters taller than the marble sculpture. How tall is the sculpture?