michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Why O and 1 have no prime factors?
When the View Side by Side command is turned on, what other command is also active? A) Synchronous Scrolling B) Asynchronous Scrolling C) Scrolling D) Side-by-S
can tights shrink your leg muscles
Need surface area of a cone with diameter 8inches and slant 7 inches
This is extra credit and I want to do it can you please help me
about how much would it have cost
Which phenomenon among ordinary people most likely helped spread the ideas of the Enlightenment? A. townspeople travelled greater distances B. more people were
A cone has a radius of 5 inches and a height of 5 inches. What is the volume of the cone to the nearest tenth in³? Use 3.14 to approximate pi. 25.0 in³ 75.0 in³
A.a scientist finds a fossil of a shark tooth in a layer of rock that is high in the mountains what could it mean
What dose "his massive rack was a teeter totter rocking back and forth as he made his getaway"mean