mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

Ol© The ratio of boys to girls in a class is 5:4. There are 36 students in the class. How manystudents are girls?​
HURRY HELP A program contains an if statement followed by an else statement. When the condition in an if statement is met, what happens to the code that follows
Jason bought a bolt of fabric for his costume shop. He used ở of the fabric to make costumes for one client and 30 meters of the fabric for costumes for another
during breathing cycle what is the advantages of residual volume of air in lungs​
what is a civil service​
What is the answer ? Someone plz help me
17.5 kJ of energy is used to raise the temperature of 250 g of ethanol new temperature?
Write a story on,”You discovered a magic pencil while you were traveling with your friends”.
Draw the Lewis structure, including unshared pairs, of the following molecules. Carbon has four bonds in the compound. a. Propane (C3H8) b. Methanol (CH40) c.
Decide if the statement is giving you the x or y value of the function