bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Find the length of HI. Round to the nearest hundredth.
Please help me with this guys, I promise to mark you as a brainest
What is the surface area of a cube with the side length of 6 1/2
??????????????????????
write the following phrases as algebraic expressions: i) seven times the sum of x and y.
Given ​ f(x)=x2+8x+13 ​. Enter the quadratic function in vertex form in the box. f(x)=
Mrs. stickney is bought a new car seat for $179.99. if sales tax was 8%, how much did she pay for the car seat
What is the solar process that results in production of energy?
12:00 p.m 5:18 p.m elapsed time
My brother bugs me all the time about my Diary.1 He wants to know what sisters write in total secrecy.2 I tell him that my Diary is boring as a textbook,3 but o