kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Qué declaracion mejor describe un historiador?
Isotonic means ____________. Question 10 Answer a. equal on both sides of the membrane b. concentration of solutes in the environment is low with respect to the
Can someone help me with this plssss it would help so much! (IM GIVING LOTS OF POINTS!!!!!!!!)
If an object has a mass of 5 kilograms on Earth, what would be its mass on the moon
(3x-4y)/(xy)=-8 (2x 7y)/(xy)=43
what is a what is a lmpwhat is a what is a lmpwhat is a what is a lmp​
Government types of the Soviet Union and Cuba
Simplify 1.) [tex]\frac{r^5}{r^2}[/tex] 2.) [tex]\frac{3t^5}{6t^{10} }[/tex] 3.) [tex]\frac{18a^5b^2}{6a^3b^8}[/tex]
7-5x= -2x-14 solve for x
Carl is approaching the Canadian border on a trip from Vermont to Montreal, Canada, and the gas in his tank is low. He wants to determine if it would be more co