madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

When the price of oil drops this usually means that OPEC has?
Bryson buys a bag of 64 plastic miniature dinosaurs . could he distribute them equally into six storage containers and not have any left over?explain .
I've looked everywhere and can't find anything... Can someone please help me? List five factors which determine the likelihood that someone will vote and indica
At independence, the most prosperous country of former French Western Africa was
will amplitude change if the pitch gets louder
what does 4 minus 2/4 equals
Which three sentences are correctly capitalized? /\ If you take the highway West out of town, you will find the abandoned Sawmill that used to employ many peo
Carina will drive 4.5 hours at an average speed of 55 miles per hour to reach her parents' house. How many miles will she drive?
what do biomes have in common?
75 is 10 less than my Number. 55 Is 10 moré than my Number. what is my number?