TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make
There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
How did Alexander the Great rise to power and how did he spread Greek culture to other lands?
Why did president Washington want the United States to remain neutral
the area of a triangle is 41 yards to the second power with a base of 5 yard what is the height in yard
Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make
why can parents who are heterozygous for type a and type b blood have children with any of the four human blood types?
True or False along a divergent boundary, two plates slip past each other,moving in opposite directions.
What culture believes health is harmony between man and nature?
Luke made a model that has 1 circular base and 1 curved surface.what solid figure did he make