spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not one of the reasons to document your secondary sources? It shows your audience that you have sufficient support for your message. I
Answer all or one (10 points per question)
Can you help me plz
Identify the sentence starter, The maternal uncle, kind-hearted Ivan Markovitch, spoke smoothly, softly, and with a tremor in his voice. a. subject b. preposi
Organize the following using the correct word order: grandes, los, osos osos los grandes grandes los osos los osos grandes los grandes osos
Carolina is mowing lawns for a summer job. For every mowing job, she charges an initial fee plus $6 sign, for each hour of work. Her total fee for a 4-hour job,
100 points! Report on an element DIRECTIONS: Choose an element (atomic number 1 through 92) from the Periodic Table of Elements. List its name, elemental symb
7. What did Luther believe is the only source of Church doctrine?
which number is irrational?and if you would like to answer 2 feel free
Veronica had been working at Zenex Industries for eight months when her boss asked to see her in his office. She thought he wanted to talk about a promotion so