makenziepack321
makenziepack321 makenziepack321
  • 01-12-2018
  • Mathematics
contestada

You had $22 to spend on four raffle tickets after buying them u had $6. How much did each raffle ticket cost?

Respuesta :

Samuelgamboe
Samuelgamboe Samuelgamboe
  • 01-12-2018

Answer:

it is $4.50 each

Step-by-step explanation:

22-4 = 18/4 = $4.50 each

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-12-2018

Answer:

each raffle ticket costs $4

Step-by-step explanation:

starting money = money left + number of tickets * ticket price

22 = 6 +4 * ticket price

22 = 6+4t

subtract 6 from each side

22-6 = 6-6+4t

16 = 4t

divide by 4

16/4 = 4t/4

4 = t

the ticket price is 4

Answer Link

Otras preguntas

Question 1 (1 point) Question 1 Unsaved Fill in the blank with the word that makes the most sense. (Unit 1) No quiero _______ la casa. Question 1 options: ayuda
The tully-fisher relation holds that the _____ a spiral galaxy rotates, the _____ it is.
If 1 square food of grass seed = 25cents ,then how much would grass seed cost for 55,000 square feet of grass seed was needed. Please note that I’m doing this o
What does scrooge say the poor should do this christmas?
What is 18−−√ written in simplest radical form?
Dram shop laws fall under which liability
What is the value of Y
Emma spent $23.23 on 2 dozen bagels and a gallon of iced tea. The price of the gallon of iced tea was $5.25. The following equation can be used to find d, the p
How did geography affect where rome was located?
How did the Declaration of Independence influence these two speakers? Martin Luther King and Lyndon B. Johnson.