mikaylaknowsnothing
mikaylaknowsnothing mikaylaknowsnothing
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Someone please help me! I would appreciate it so much!

Someone please help me I would appreciate it so much class=

Respuesta :

nvybella
nvybella nvybella
  • 03-11-2018
5.1 • 0.79 = 4.029
the apples cost $4.03
Answer Link
Rinkhals
Rinkhals Rinkhals
  • 03-11-2018

Given that Mandy Cart Contains :

5.1 pounds of Apples that cost $0.79 a Pound

From the above statement we can say that :

One Pound of Apples cost is 0.79 Dollar

5.1 Pounds of Apples cost = 5.1 × Cost of One Pound of Apples

5.1 Pounds of Apples cost = (5.1 × 0.79) Dollar = 4.029 Dollar

So the Cost of Apples Mandy Put in her Cart is 4.029 Dollar

Answer Link

Otras preguntas

The frequency of violet light is 7.5x10 to the 14th power hertz. What is the wavelength?
What does an acid+base make
Decrease £120 by 45%
A particle is moving along the x-axis so that its position at any time t is greater than and equal to 0 is given by x(t)=2te^-t?A) Find v(t). B) Find a(t).C) At
what causes the earths crust to move ?
What holds calcium chloride together? A. hydrogen bonding B. metallic bonding C. ionic bonding D. dipole forces E. van der Waals forces (London dispersion force
How do you divide. Please help I can't remember.
Clarence brought 5 rolls of color film and 4 rolls of black - and - white film for his camera for a total of $24.00. The black - and - white cost $1.50 per roll
How many cups are in 1 gallon of water
Can someone help me please!!!!!1.Grace and Allie are going to meet at the fountain near their houses.They both leave their houses at the same time. Allie passes