Lizziethelizard677 Lizziethelizard677
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. Mrs Peterson bought 9 pounds of cheese for her deli how much did she spend

Respuesta :

imlittlestar
imlittlestar imlittlestar
  • 12-11-2018

Answer

$20.16

Solution

The cost of 2.5 pounds of cheese is $5.60. From the given data we can find the cost of 1 pounds of cheese.

The cost of 1 pounds of cheese =  $5.60./2.5 =2.24

Mrs Peterson bought 9 pounds of cheese for her deli

we need to find cost of 9 pounds of cheese .

So she spends total = 2.24 x 9 = $20.16

Answer Link

Otras preguntas

Succession is always caused by natural events. please select the best answer from the choices provided t f
how are amino acids held together
a synonym for preparedness is
the force it would take to accelerate a 900kg catr at the rate of 3m/s2 is
Who was the 21st president of the united states?
the primary purpose of advertising is
Blank verse is always A. irregular. B. unrhymed. C. rhymed. D. epic.
Simplify. 4ab5c(3a4b2c3) a. 12a5b3c4 b. 12a5b7c4 c. 12a5b10c4 d. 12a4b10c3
why is water considered a polar molecule?
the primary language spoken in brazil is spanish