icslunmelancon icslunmelancon
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jason rented a video game for 2 days for $6. How much would it cost to rent the video game for 5 days?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-11-2018

$6 /2 days = x/ 5 days

using cross products

6 * 5 = x *2

divide by 2

30/2 =x

x = 15

Answer: $15.00

Answer Link
allieballey0727
allieballey0727 allieballey0727
  • 02-11-2018
a day cost $3
multiple 3, times times.
so the answer would be $15
Answer Link

Otras preguntas

Which system of inequalities is show in the graph
Which of the following is a simile? A) His head is a bowling ball B) His head was shiny and round as a bowling ball C) His head was shinning like a bowling ball
Which of the following is an example of a model? A-pV B-a geographical map C- a belief that aliens exist D-all the above
To answer a question such as "at what time of day does our company sell the most products?" you would use ________ data mining.
Free ears in dogs are controlled by the dominant allele (F) and attached ears are controlled by the recessive allele (f). In addition, short hair in dogs is due
In your own words. What does 'empowering employees' mean? Why is this important in today's workplaces?
The explicit rule for a sequence is given an=1/2 (4/3) n-1 Enter the recursive rule for the geometric sequence A1=??? An=???
What is 2(c+7)=2c+14
What hppened after wudi expanded chainas empire over a larger terriory
Paid for membership but the answers are NOT UNLOCKED