smithshanita29 smithshanita29
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Georgia is making sock puppets. each pair of socks cost $2. Georgia bought 6 pairs of socks. how much did she spend? Draw a number line to solve

Respuesta :

iwillrektyou
iwillrektyou iwillrektyou
  • 02-11-2018

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

Because each pair of socks is $2, you just multiply that by 6 in order to get a total cost of $12.

And sorry, I don't really know how to use a number line to solve this problem :/

Answer Link
eudora eudora
  • 15-10-2019

Answer:

$12.00

Step-by-step explanation:

Georgia is making sock puppets.

Each pair of socks costs $2.00

Georgia bought 6 pairs of socks.

She spent total amount = 6 × 2 = $12.00

Georgia spent $12.00 for 6 pairs of socks.

Ver imagen eudora
Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE ASAP NO LINKS!!!
list down the steps strategies of studying lessons in your preparation for a quiz or exam?​
Help me out asap please, for 20 points.
What is DIRECT democracy in Athens?
có phải petter lấy bút tui
The body communicates with _____ a. itself b. your friends c. your doctors d. everyone
What fraction of an hour is 39 minutes in its simplest form
what are the qualities of someone who is in a state of well-being?
Which Is NOT an Sl base unit? O A) degree Celsius O B) second O C) kilogram O D) meter
e Which of the following sentences is punctuated correctly? O "I meet you there" said Jonathan. O " "I'll meet you there," said Jonathan. O "Til meet you there"