justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

aekghkwrhgflhwdlfuhwiughwhgwheofwegh;hgiow help
If a point C is inside
22. The scandal the overshadowed Nixon's presidency when he had his opposition wiretapped was known as what? Vietnamization Iran-Contra Affair Watergate Lewinsk
Please answer this correctly
Given the system of linear equations: 2 – 2y = 4 4x + 3y = 5 What would be a possible FIRST STEP in the process of SOLVING by ELIMINATION?
HEY CAN TOU HELP ME DO sentences 1 .with”run out of ” 2.with “put out ”
Why should foreign born should be president??
Need help assigning the words to the correct sentences.
You randomly choose a marble from a jar. The jar contains 3 red marbles, 10 blue marbles, 8 green marbles, and 4 yellow marbles. Find the probability of choosin
What is the food source of omega-3 fatty acids?