Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Anna spends $12.52 on school supplies and $6.13 on snacks. About how much money does Anna spend?

Respuesta :

ayushmaddikonda ayushmaddikonda
  • 02-11-2018

to find the total value of what she spent, add 12.52 and 6.13. I generally add the whole number before the decimal:

12 + 6 = 18

.52 + .13 = .65

18 + .65 = 18.65

Adding separately before together helps take out confusion.

Answer Link
bookabooka
bookabooka bookabooka
  • 02-11-2018
So let’s round 12.52 to 13 and 6.13 to 6

13+6=19

Anna spent about $19.
Answer Link

Otras preguntas

What is |9| a -18 b -9 c 9 d 18
What is the equatipn of the linear graph? (-4, 6). (1, -9)
What do you think we are voting for during a presidential election?
which browser is best for accessing online course content ?
3 |2x +4| – 2 = 6x + 28 Solve
1 Domino's can make 4 pizzas using 3 1/2 cups of sauce. How many cups of sauce are needed to make 1 pizza?
Please help I’ll give I’ve brainiest!!
Bella brought candy to give to 12 of her friends. Each friend received 4 pieces of candy. How many pieces of candy did she bring to school? Write an equation to
a)A local shoe store buys shoes at a wholesale price and then marks them up 80% to calculate the retail price. The wholesale price varies, depending on the quan
State the domain: { (2,4) (0,7) (1,1) (9,1)}