Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

10.4% of what number is 13
In a restaurant, Chad tracked the number of children and adults that came in over an hour. During that time, 16 children and 40 adults came in the restaurant. W
What is 230 in scientific notation
what is 4.45 repeating as a fraction. these are the choices: A.4 227/500 B. 4 9/20 C. 4 5/11 D. 4 9/2
Find the area of an equilateral triangle (regular 3-gon) with the given measurement in terms with a radical. 6-inch side. A = sq. in.
Currently, Earth's tilt is closest to _____. A. 0° B. 14.5° C. 23.5° D. none of these because, Earth's tilt changes dramatically with each orbit
Which statement is true about eating disorders?
can someone help me in this I'm not to sure
Most European nations have a dominant culture. a. True b. False
Subtract. –84 – 55 a. –29 b. –139 c. 29 d. 139