sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

The sentences in this activity express a desire for change Rewrite the following sentences to unchade wish and would to express a desire for change. Begin each
In _____, a program running on a Web server creates a Web page in response to a request for specific information from a Web client.
A computer is assigned an IP address of 169.254.33.16. What can be said about the computer, based on the assigned address?
a/b=2/5 and b/c=3/8 find a/c​
After the fall of the Roman Empire in 476, we're the church officials any better at running and administering things than the Roman Politicians?
HELP PLS ITS ALGEBRA 1
If a person uses up his or her reserve supply of glycogen and still does not eat, the body will break down ____ to provide glucose for the brain.
- 00 100 CO- What is the result of 6- 00 100 CO 00 100 1 1 00 ಊು. CO CO 0 CO 00 - CD 00 - CD 1 00 00 001 I OD CO
Im on my knees and Im begging cause I don't understand thiss​
what is microsoft speadsheet