ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

train traveling at 60 mph enters a tunnel that is 5 miles long. The train is one mile long. How many minutes does it take for the whole train to pass through th
What are the coordinates of V′ in the image of ΔTUV under a dilation centered at the origin with scale factor 5 followed by a translation 3 units right and 2 un
Are my answers correct?
What is the theme for Kruppel Engels
Your backpacker's guide contains a grid map of Paris, with each unit on the grid representing 0.125 kilometers. If the Arc de Triomphe is located at (- 3, - 5)
Data collected for a non-invasive test gives 20% false positive and 5% false negative. Further, the data shows that 1 out of 10,000 people have the disease the
A two-digit number is such that the sum of its digits is 1/8 of the number. When the digits of the number are reversed and the number is subtracted from the ori
Listen Review section 3.6 to answer this question: The cabinet represented in Fig. 3.26 and 3.27, created by Daniel Pabst, was associated with: the Ming Dynasty
What might Document C and Document D both suggest about why some Senators opposed the Treaty of Versailles?
what similarities do you observe among the firstfive given sample? Write these common characteristic​