haydenpeffleypecv4s haydenpeffleypecv4s
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

kali spent $50 on 4 rose bushes and 1 geranium. jasmine spent $118 on 8 rose bushes and 11 geraniums. what is the cost pf one rose and one geranium?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 01-09-2018
Hi!

Let's write a system of equations o solve this.

(r=rose
g=geranium)

4r+g=50
8r+11g=118

Isolate g on one side in the first equation.

4r-4r+g=50-4r
g=50-4r

Now put in the value of g.
8r+11(50-4r)=118

Solve
Use the distribution property
8r+550-44r=118
8r-44r=-432
-36r=-432
r=12

Now put in the value of r

8*12+11g=118
96+11g=118
11g=22
g=2

One rose costs $12
One geranium costs $2

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link

Otras preguntas

When a gamma ray is emitted from the nucleus of an atom: it reduces the overall energy of the nucleus it increases the overall energy of the nucleus it causes a
what has the same level of nutrients as grapefruit?
What is 33 1/3% less than 24?
The Russian lawmaking body was called
The Magna Carta stated that all of the following EXCEPT? Question 20 options: Free men could only be put in jail when they have broken the law and been tried by
Specific immunity is associated with antibodies. True or False?
A number s is subtracted from 7. When the result is divided by 3, the quotient is 2. What is the number?
What is the inverse of the function f(x) = 2x + 1?
During a certain 9-year period, the consumer price index (CPI) decreased by only 4%, but during the next 9-year period, it decreased by 15%. Which of these cond
A farmer had a plot of land measuring 15 yd. by 11 yd. Thefarmer put up a fence,leaving a margin of 2 yd. wide all round it. (a) Find the length of the fence. (