willowcollins9778 willowcollins9778
  • 11-07-2018
  • Business
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did faith buy?

Respuesta :

lilaipo
lilaipo lilaipo
  • 20-07-2018

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Solve for X picture below
Bronze is a mixture of copper and tin. The copper and tin are in the ratio 9:1. a) How much tin is there in a bronze bracelet weighing 260 grams? 6
Under the fair use doctrine, which group of people are allowed to use certain portions of copyrighted material without permission? O A. Web developers OB. Teach
MATH: Inverse function, 10 pts for your help!
2. Además, nos interesa mucho visitar todas las cataratas que enter answer (encontrarse) en el Parque Nacional Canaima. ¿Hay algún lugar donde yo enter answe
Question 13(Multiple Cholce Worth 5 points) (01.04 LC) The fitness training principle used to adjust how often a workout is completed is known as Ofrequency Oin
Which basketball player is widely credited with inspiring the ncaa to temporarily ban slam dunks?.
I read and article that mentioned that women on clomid may be more likely to get pregnant with twins the article said that normally there is a dominant follicle
Based on "pakistan’s malala," which best describes swat valley before the taliban took over?.
Please help me! Compare and contrast the Baroque and Rococo styles. Make sure you discuss both the likenesses and differences.