corinavarelarmv corinavarelarmv
  • 02-09-2014
  • Mathematics
contestada

tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.50. how many of each item did she buy?

Respuesta :

Finchers Finchers
  • 02-09-2014
5 nail polish and 4 lip gloss

5 x 4.5 =22.5
4 x 7    =28
28+22.5=50.50
Answer Link

Otras preguntas

IF A STOP SIGN IS RED AND WE STOP AT THE SIGN, WHAT COLOR IS THE SIGN?
on a container of food, the number of servings in the container as well as the number of calories, the amount of fat, and similar information about a single ser
Why does the Moon appear to move from East to West in the night sky? A) The East-to-West rotation of the Moon about its own axis B) Earth rotates from West
find the surface area of a rectangular prism having dimension 3 feet x 4 feet x 5 feet?
What was the government of the Mauryan Empire like during the reign of Asoka?
plz help!! I'll give brainliest​
Convert 2 weeks to min
PLEASE HELP ASAP!! by the 1880, the cornstock lode had produced A. $300 million worth of silver. B. less than $10 million worth of gold and silver. C. $800 mill
PLEASE HELP URGENT!!! Answer only 28.
how did the protestant reformation influence the englishment?