jameskeely jameskeely
  • 04-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt company charges $.72 for a 6 ounce container of yogurt how much does it charge for an 8 ounce container

Respuesta :

alburritodorrito alburritodorrito
  • 04-03-2016
Each ounce of yogurt costs $0.12 so 8 ounces would be $0.96
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to the question??
present tense verb before I feel went to the game, I ate a snack, so I feel good now.​
Solve for x, I tried but I don’t think I did it right.
Describe two applications of transgenic organisms
What information would most logically come next in this report? A) details about the Emancipation Proclamation which freed the slaves B) a comparison of the ar
factor this polynomial completely x2-6x+9
In this conversation, which discussion technique does Daniel most clearly show? ANNA. (Raising her hand) The character doesn't want to know the truth. He's vuln
A wealthy businessperson who is very liberal is an example of the
NEED DONE ASAP ONLY 4 questions FAST ANSWER THEM CORRECT AND U GET BRAINLIEST (06.01)A spinner is divided into sections of equal size, of which some are red, so
Do two objects (two large hunks of lead suspended from two strong strings) exert a gravitational force on each other? Yes No Not enough information to determine