shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

What is the symbol of the Republican Party?
How many words are in the Pledge of Allegiance? a. 31 b. 22 c. 29
What do tire treads, rubber mats, automobile breaks, and tennis shoes have in common. -They reduce friction -they are lubricants -they increase friction -the
The 15th Amendment, which granted African Americans the right to vote, was passed on which date?
What special group advises the President of the United States? a. The Cabinet b. The Electoral College c. The Executive Branch
Where should you go to read President Lincoln’s Gettysburg Address, which is carved in the walls of the Lincoln Memorial? a. Gettysburg, Penn. b. Washington,
what is the dot in i called?
How to find the inverse of the function f(x)=2x-3 ? Please
What iconic July 4th edible was nicknamed by sports cartoonist Tad Dorgan? a. hot dog b. popsicle c. pop
Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (9,-1); m=4/3. I need help!