Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

The survival of the fittest is an idea promoted by A. Charles Darwin. B. Carl Jung. C. Karl Marx. D. Friedrich Nietzsche.
Lance and Alex have 70 pencils. Lance has 4 times as many pencils as Alex. Alex's pencils are shared equally among 2 children. How many pencils does each child
The maximum distance a molecule has been moved from its normal position by a wave is A. rarefaction. B. frequency. C. amplitude. D. compression.
Which U.S. city was burned during the War of 1812? A. New York, NY B. Boston, MA C. Washington, DC D. Philadelphia, PA
Positive energy balance is important when A. a child is growing. B. you're stressed. C. weight stability is desired. D. weight loss is desired.
Minerals and compounds that are not present in the proper proportion can cause sickness or death. a. True b. False
James bought for 8 ounce bottles of water for a hiking trip he drank 28 ounces how many ounces of water are left
The sum of complementary angles is 90 degrees. a. True b. False
How was Octavian's relationship with senate different from that of Julius Caesar
which of the following describes the purpose of the Monroe doctrine