reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to the given expression after using the distributive property? 9(x + 3) + 15x 9 · x + 9 · 3 + 15x 9(x + 3 + 15)x 9 · x + 9 · 3 +
how can u live without her
PLEASE BELP ASAP Find the area of the shape below. 9 cm 11 cm 6 cm 15 cm
7 + 22 x 4 - 31 = 85 This is for order of operations I don’t know how to do any of this
how can people bring democracy into their lives?
I dont understand this can you help​
1A) When f(n) = 12, what is the value of n?
145,973 write in sentence form
_________________________ was the Egyptian ruler of the realm of the dead, and was married to his sister-wife Isis, his brother Set also killed him.
i need a 150 page story on bill gates . it has to explain his 1) goal 2) obstacles he had to overcome. 3) how did success change him 4) how did his success chan