babyfacefamous babyfacefamous
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

Matthew brought 7 candy bars that cost $1.20 each.He paid with 9 one - dollar bills. How much change did Matthew receive?

Respuesta :

torie001
torie001 torie001
  • 01-06-2018
7*$1.20=$8.40
$9-$8.40=.60

answer is $0.60
Answer Link
813iruiz 813iruiz
  • 05-01-2022

Answer:

Yup it's it 60 cents

Step-by-step explanation:

I got it right in khan

Answer Link

Otras preguntas

All of the following British actions precipitated the American Revolution except A. The Townshend Acts B. The Tea Act C. The Stamp Act D. The Navigation Acts
if a regular polygon has 7 sides how many degrees are there in any one of its angles
Which equation represents a correctly balanced chemical equation? A. Zn(s)+2HCl(aq)→2ZnCl2(aq)+H2(g) B. 2ZnS(s)+2HCl(aq)→4ZnCl2(aq)+H2S(g) C. Na2CO3(s)→Na2O(s)+
Honors Algebra II & Trig Given: f(x)=√6-x and g(x)= 5x-7... find: (fog)(1) p.s. The answer is √8, but I need to know how to do the work for it.
Can someone help me pls !!
Explain "Le Conditionell" in easy words. Give examples perhaps! Thank you so much ;-)
Question 14 (1 point) The_method manipulates an independent variable to reveal causal effects on a dependent variable. O a) descriptive Ob) observational O c) c
A 3-gallon jug of water costs $19.68. What is the price per pint?
Three friends are making a 400-mile road trip. Jack drove 1/5 of the trip,Steve drove 40% of the trip,and Stan drove the rest. How far did Stan drive?
WILL GIVE BRAINLIEST AND 60 POINTS! Which are properties of solids? Check all that apply. A. can change shape to conform to a container B. has a rigid shape tha