Blubz81951 Blubz81951
  • 12-04-2024
  • Business
contestada

Suppose an artist has a year-long lease on the studio where she works. When deciding how many paintings to make in a given month, the rent the artist pays for her studio is considered a _____.
a. marginal cost
b. variable cost
c. fixed cost

Respuesta :

Otras preguntas

if y is inversely proportional to the square of x, write an equation for y in terms of x.
A man makes a profit of 5% by selling a book. If his actual profit is Rs. 125, at what price did he purchase the book? Find it.​
What character trait did Nya have that helped her get through her long walks to water
find the value of a if x+12x²+4x+9a​
Activity: Use a dictionary and fill in the empty boxes with the correct parts of speech for the given root words. Please note that some root words might not hav
Comparative study of rainfall in Kerala and chhattisgarh through bar graph
If AC = 32 and BC = 24, find AB.
text about lebanon's drinking water​
Rafael needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 36 spoons for $1.54. Brand B has a box of 48 spoons for $1.66. Find the unit price for each brand. Then
Microsoft word is ____ software. (A) Application (B) Compiler (C) System (D) Programming