taytaysmith4315 taytaysmith4315
  • 16-01-2024
  • Mathematics
contestada

Lou buys 2 bottles of lemonade for a lemonade stand. If each bottle costs $1.50, and he sells each cup of lemonade for $2.00, what is Lou's potential profit for selling all the lemonade if each bottle makes 4 cups?

Respuesta :

Otras preguntas

why do economists measure the cost or money price of thhings when oppritunity cost is what we actually are considering when we decide whether or not to purchase
A family uses 12,986.64 Swiss francs per year to pay a mortgage that requires US dollars. Approximately how much, in US dollars, does the family spend per month
what will happen without protection of human rights
0.327 rounded to the nearest hundredths
Given the equation 4x 7 = 3(2x − 5), solve for the variable. Explain each step and justify your process.
Angela earns $6.25 per hour babysitting. Estimate how much she will earn if she babysits for 9 hours this weekend. Explain.
round 88999 to nearest ten thousand
Sperm are released out of the male reproductive system through the (2 points)
Why was the pharaoh's authority never questioned
what property describes the number sentence 6+0=6