mw3932
mw3932 mw3932
  • 14-01-2023
  • Mathematics
contestada

Kyle is shopping for his favorite
cereal at the grocery store. The
9 ounce box costs $2.52 while the 12 ounce box costs $3.60. Which is the better deal? How much will he save per ounce?

A) 9 oz.; 20¢/oz.
B) 12 oz.; 20%/oz.
C) 9 oz.; 2¢/oz.
D) 12 oz.; 2¢/oz.
E) 12 oz.; 9¢/oz.

Respuesta :

Otras preguntas

¿Alguien puede hablar español e inglés aquí?
SUB TO ME thunderoflight12 PLSSSSSSSSSSSSSSS I WILL MARK BRAINLYIST IF YOU DO FOR ALL MY THINGS
why am i getting blocked for asking," Read this excerpt from The Narrative of the Life of Frederick Douglass. I am strongly tempted to give the names of two or
whats the difference between asexual and sexual reproduction???
what is the essence of proper nutrition?​
Provide some real-life situations where you would use the Greatest Possible Error.
PLEASE HELP!! It’s urgent!! I will mark brainliest
If you have 4 pennies, 8 nickels, and 6 dimes, which represents the ratio of nickels to dimes.
In the equation 4x + 5 = 21, what does x =
Which of the following statements correctly explains whether or not the two figures are congruent?